Yeni Olimpiyat Sporu Break Dans

Uluslararası Olimpiyatlar Komitesi, break sansın Olimpiyat sporu olarak kabul edildiğini duyurdu. Break dans ilk kez 2024’te yapılacak olan Paris Olimpiyatları’nda yer alacak. 2024 Paris Olimpiyatları’nda break dans kategorisinde müsabakalar yapılacak.

Break Dans Olimpiyatlarda

İlk olarak 2024’te yapılacak olan Paris Olimpiyatları’nda yer alacak olan break dans kategorisi dünya genelinde dansçıları heyecanlandırıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, dünyanın farklı ülkelerinden gelen 16 kadın ve 16 erkek dansçının yarışabileceği açıklamasını yaptı. İlk üçe girenlere altın, gümüş ve bronz madalya verilecek.

Break dans hayatımıza 1980’li yıllardan giren ve günümüzde halen popülerliğini sürdüren bir dans. Break dans halk arasında “sokak dansı” olarak biliniyor.

Break dans yapan erkek dansçılara “b-boy” ya da “break boy”, kadınlara ise “b-girl” ya da “break girl” ismi veriliyor.

B-boylar ve b-girller 80 yıllardan bu yana hayatımızda ve şimdi ise Olimpiyatlarda. Aynı zamanda B-boy nitelendirmesi günümüzde DJ ve rapçilere de verilen bir ad.

Bu gelişmelerden sonra Dünya Dans Sporu Federasyonu, Olimpiyat duyurusunu, “Sadece break dansçılar için değil, dünyanın dört bir yanından tüm dansçılar için tarihi” olarak nitelendirdi.

Dünya Dans Sporları Federasyonu Başkanı Shawn Tay ise, “Gerçek bir ekip çabasıyla bu sonuç elde edildi ve Olimpik oyunlarda başarı elde ederek 2024 Paris Olimpiyatları’nı unutulmaz kılmak için iki kat çaba sarf edeceğiz” sözleri ile hem dansçıları umutlandırdı hem de sevincini aktardı.

Herkes Memnun Değil

Break dansın Olimpiyat sporları arasında yer alması Dünya Dans Sporları Federasyonu’nu sevindirse de herkesi mutlu etmedi. Bazı kesimler alınan bu kadar çok sıcak bakmadı.

Duvar tenisinin (Squash) usta ismi olan Michelle Martin, squash bir Olimpiyat Sporu olarak kabul edilmezken break dansın kabul edilmesinin gülünç olduğunu belirtti.

AAP News’e konuşan Martin, “Tüm bunlara bakınca ‘Olimpiyatlar nereye gidiyor?’ diyebilirsiniz. Bazılarının break dans spor dediğini biliyorum ama bunu anlayamıyorum. Martin, “Olimpiyatlar tamamen skorla ilgili ya da bir koşu yarışı.

Sporda kesin bir cevap ve sonuçlar vardır. Tüm bu değerlendirilecek şeyleri getiriyorsunuz ve Olimpiyat yozlaşıyor ve böylece kontrolden çıkıyor. Artık anlamıyorum” diye konuştu.