Yenilgilerin Ülkesi Cebelitarık

Yenilgilerin Ülkesi Cebelitarık

15 Kasım 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Milli Takımlar düzeyinin en ilgi çekici ve yine en çok mağlubiyet alan takımlarından birisi Cebelitarık olarak öne çıkıyor. 2022 Katar Dünya Kupası Elemelerinde Milli Takımımız ile aynı grupta yer alan ve en son 13 Kasım 2021 tarihinde oynanan maçta Ay Yıldızlılarımızın konuğu olan Cebelitarık, Milli Takımımız karşısında 10 kişi kalmanın da etkisiyle birlikte iyice etkisiz kaldı ve maçtan 6-0 yenik ayrıldı.

Bulunduğu G grubunda herhangi bir puanı olmayan Cebelitarık’ın 2021 senesi içerisinde oynadığı toplam 11 maçta 1 beraberlik ve 10 mağlubiyeti bulunuyor.

Amatörlerin En Profesyoneli: Cebelitarık Milli Takımı

2007 senesinde başvurduğu FIFA’dan ret cevabı alan ve 2013 senesinde tekrar başvuruda bulunan Cebelitarık Futbol Milli Takımı, başvurusunun onaylanmasıyla birlikte FIFA organizasyonlarının bir parçası olmaya başlamıştı.

Tarihinde ilk kez EURO2016 Elemelerinde boy gösteren Cebelitarık, çıktığı 10 maçta kalesinde 56 gol görmüş ve herhangi bir maçtan puan dahi alamamıştı.

Birçok oyuncusunun kişisel hayatlarında başka mesleklerle uğraştığı ve bu özelliği itibariyle yarı amatör olarak değerlendirilebilecek bir takım niteliği taşıyan Cebelitarık Milli Takımı, buna rağmen hangi organizasyon olduğu fark etmeksizin, çıktığı her maçta elinden gelen en iyi mücadeleyi sergilemeye devam ediyor.

Türkiye Milli Takımı’nın da yer aldığı 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’nda 9 maçta attığı 3 gol ve yediği 40 gol sonucu -37 averaj ve 0 puanla son sırada yer alan Cebelitarık Milli Takımı, her ne kadar futbol bir endüstri haline gelse de amatör ruhu taşıyan yapısıyla da sempati topluyor.

Kalecisi Jordan Perez’in itfaiyeci, oyuncuları Ryan Casciaro ve Henry Casciaro’nun polis memuru olarak ülkelerinde görev yaptığı Cebelitarık Milli Takımı’nda, Joseph Chipolina tezgâhtar ve Roy Chipolina ise gümrük memurluğuyla yaşamlarını sürdürüyorlar.

FIFA Dünya Sıralamasında yer 198’inci sırada yer alan Cebelitarık Milli Takımı, bu sıralaması itibariyle San Marino’dan sonraki en kötü UEFA ülkesi olarak da öne çıkıyor.

Cebelitarık’ta Galibiyetsiz Geçen Seneler Var

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birinin milli takımı olan Cebelitarık Milli Takımı’nın bazı seneleri galibiyetsiz ve hatta beraberlik dahi alamadan kapattığı oluyor.

Bu zamana kadar çıktığı toplam 64 maçta 6 galibiyet ve 6 beraberlik alabilen Cebelitarık Milli Takımı’nın birden fazla karşılaşıp yenilmediği tek takım ise San Marino.

Kendisi gibi yarı amatör ve hatta amatör olarak nitelendirilebilecek San Marino karşısında çıktığı 2 maçta 1 galibiyet ve 1 beraberlik almayı başaran Cebelitarık Milli Takımı’nın en çok mağlup ettiği takım ise Lihtenştayn.

Lihtenştayn karşısında çıktığı toplam 5 maçta 2 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan Cebelitarık Milli Takımı’nın Letonya, Malta, Ermenistan gibi ülkelerin milli takımlarıyla oynadığı maçlarda da galibiyeti bulunuyor.

Cebelitarık 2022 Katar Dünya Kupası’ndaki mağlup ama gururlu performansını Letonya maçı ile birlikte sonlandıracak.