YUNANİSTAN’IN EURO 2004 HİKÂYESİ

Avrupa futbolu, liglerin bitmesiyle birlikte, EURO 2020’ye yoğunlaşmaya başladı. Bu güne kadar birçok unutulmaz olaya ev sahipliği yapan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, kimi milli takımlar performanslarıyla hayal kırıklığı yaratırken, kimi milli takımlar ise adeta sürpriz yaparak şampiyonluğa ulaştı. O takımlardan biri ise Yunanistan Milli Takımı. EURO 2004’e Portekiz Milli Takımını mağlup ederek başlayan Yunanistan, finalde de Portekiz’le karşılaştı ve o sene tarihinde ilk kez olmak üzere Avrupa Futbol Şampiyonası’nın şampiyonu oldu.

EURO 2020, liglerin bitmesiyle birlikte, Avrupa futbolunun merkezinde yer almaya başladı. Bu güne kadar pek çok unutulmaz olaya ev sahipliği yapan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, EURO 2004’teki performansıyla adından çokça söz ettiren ülkelerden biri de Yunanistan oldu. Yunan Milli Takımı, bir mucizeye imza attı ve tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’nın şampiyonu oldu. Organizasyona 24 yıl aradan sonra katılan Yunanistan, EURO 2004’e Portekiz Milli Takımını deplasmanda 2–1 yenerek başladı. İkinci maçında İspanya ile karşılaşan Yunanistan, rakibiyle berabere kaldı.

Rusya’yla yaptığı maçta ise mağlup olan Yunan Milli Takımı, bu yenilgiye rağmen gruptan çıkmayı başardı. Öte yandan turnuva başlamadan önce, Yunanistan’ın şampiyon olmasına neredeyse imkânsız gözüyle bakılıyordu. Ancak teknik direktör Otto Rehagel önderliğinde defansif futbol oynayan Yunan Milli Takımı, rakiplerini bir bir elemeyi başardı.

Çeyrek finalde son şampiyon Fransa ile karşı karşıya gelen Yunanistan, rakibini tek golle devirdi. Yarı finalde ise Çek Cumhuriyeti’yle karşılaşan Yunanistan, rakibini Dellas’ın gümüş golüyle saf dışı bıraktı ve bu sonuçla birlikte tarihinde ilk defa Avrupa Futbol Şampiyonası’nda finale yükseldi.

FUTBOL OTORİTELERİ YUNANİSTAN’A ŞANS VERMEDİ

Yunanistan’ın finaldeki rakibi ise ev sahibi Portekiz’di. Futbol otoritelerinin final maçı hakkındaki düşüncesi, Yunan Milli Takımı’nın oynadığı defansif futbol sayesinde finale kadar şans eseri geldiği ve final maçında hücumu güçlü olan Portekiz’in Yunanistan’ı yeneceğiydi. Ev sahibi olması dolayısıyla da avantajlı olan Portekiz Milli Takımı, taraftarı önünde Yunanistan’ı yenmeye hazırdı. Mücadelede, Portekiz hücumu Yunanistan defansını geçebilmek için çok uğraştı. Ancak o kadar çabaya rağmen Yunan savunması saf dışı bırakılamadı.

HEM SAVUNMADA HEM DE HÜCUMDA İYİYDİ

Yunan Milli Takımı, Portekiz karşısında hem savunma hem de hücum anlamında oldukça başarılıydı. Maçın ilerleyen dakikalarında yapılan köşe vuruşunda, Yunanistan Angelos Charisteas’ın kafa vuruşuyla birlikte Portekiz ağlarını havalandırmayı başardı. Portekiz ise o kadar uğraşmasına rağmen bu gole bir türlü karşılık veremedi. Doksan dakikanın sonunda bir mucize oldu ve Yunan Milli Takımı rakibini mağlup ederek EURO 2004’ün şampiyonu olmayı başardı.