Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenizi Sağlar mı? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme ne kadar kalori yaktırır?

Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak her birey farklı miktarlarda kalori tüketir. Birçok insan tarafından oldukça popüler bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Makale bu sorulara cevap verecektir.

1 saat yüzmek kaç kalori

Yüzmek ne kadar kalori yaktırır?

Yüzme, kalori yakmak için harika bir spordur. Yüzme vücutta herhangi bir darbeye neden olmaz, bu nedenle sırt veya diz problemleri olanlar için güvenli bir aktivitedir. Her yaştan herkesin yapabileceği bir spordur.

Öncelikle kalori yakımını belirleyen faktörleri tartışmamız gerekiyor. Sorunuza cevap verebilmek için ortalama değerleri sunacağız. Her spor dalında, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakıldığı bir gerçektir. Metabolizma diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de rol oynar. Bir insanın metabolizmasını hesaplamak çok zor olduğu için ortalama bir insanın kilosunun 70 kilogram civarında olacağını varsayarak genelleme yapabiliriz.

 • Bir saat boyunca yüzmek kaç kalori yaktırır diye soracak olursak, 59 kilogram ağırlığındaki bir kişi yüzme hızına bağlı olarak 413 ila 590 kalori arasında kalori yakacaktır.
 • 70 kiloluk bir bireyin 1 saatlik yüzmede yakacağı kalori miktarı ise 493-740 arasında değişmektedir.
 • Eğer 70 kilo ve üzerinde yarım saat yüzmek için ne gerekir diye sorarsak, cevap yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 kalori arasında değişecektir.

Kaloriyi belirlemek için aynı hesaplama kriterlerini kullanırsak, 500m ve 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda da benzer sonuçlar bulabiliriz.

 • 500 metre serbest stil yüzen 70 kg’lık bir yetişkin 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzen bir kişi ise hızına bağlı olarak 500 ila 700 kalori kaybedebilir.

yüzmek kaç kalori

Yüzme kilo vermenize yardımcı olur mu?

Yüzme, kilo vermek için mükemmel bir aktivitedir. Her yaş için harika bir aktivitedir ve aynı anda birden fazla kası çalıştırır. Birçok insan bunu tercih ediyor. Temiz suyu ve uygun bir yüzme havuzu olan bir alan bulmak zordur, ancak spor son zamanlarda çok popüler hale geldiği için birçok insan rahat havuzlara erişebilir. Denizde, olimpik yüzme havuzlarında veya açık yüzme havuzlarında yüzmek mümkündür.

Suda yapılan tüm egzersizler kilo vermenize yardımcı olabilir. Suda artan direnç nedeniyle vücudunuzun yağ yakmak için daha fazla güç harcaması gerekecektir.

Denizde yüzmenin kaç kalori yakabileceğini soran kişiler genellikle yüzmeyi içeren bir egzersiz programı aramaktadır. Kilo vermenin tek yolu yüzmek değildir. Yüzme ile birlikte düzenli bir diyet, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyete ek olarak yüzerken kilo vermek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

 • Örneğin yüzmek 30 dakikadan az sürmemelidir. Kasların ve vücudun çalışması için yeterli zaman tanımak önemlidir.
 • Isınmak yüzme deneyiminizi geliştirecektir. Bu, her spordan önce yapmanız gereken bir şeydir. Yüzmeye ilk başladığınızda kulaçlarınızın yavaş olması ve daha sonra hızlanması önemlidir.
 • Yüzme mümkün olduğunca çok sayıda farklı teknik içermelidir. Bu, vücudun birden fazla bölgesini çalıştırdığı için yağların eşit şekilde yakılmasına yardımcı olacaktır.
 • Çoğu uzman, biraz kilo vermek istiyorsanız, her gün yerine gün aşırı yüzmenin en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir. Bir gün ara vererek yapacağınız bir yüzme planı, düzenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzmenin kardiyovasküler sisteminiz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Düzenli yüzenlerin koroner kalp hastalığı veya kalp krizi geçirme olasılığı diğerlerine göre daha düşüktür.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. “Yüzücü vücutlarının” tanımı, kas ve yağ ile orantılı olarak şekillendirilmiş olmalarıdır.
 • Yüzme, kara sporlarına göre daha düşük yaralanma ve kaza oranına sahiptir. Doktorlar eklem ve kas problemi olan hastalara yüzmeyi tavsiye etmektedir.
 • Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzebilir. Aşırı kilolu insanlar kara sporlarında yaralanabilir, ancak yüzme o kadar tehlikeli değildir.
 • Yüzmenin sinir ve psikiyatrik sistemler üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Egzersizden sonra vücut tarafından salgılanan endorfinler ve suya girdiğinizde yaşadığınız rahatlama, günlük streslerden kaçmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli yüzücüler sigara ve içki alışkanlıklarını büyük ölçüde azaltırlar.
 • Yüzme sayesinde solunum hızı ve akışı artar. Zamanla astım hastalarının daha rahat nefes almasını sağlar.
 • İnsülin dokusu daha hassas olduğu için diyabet riski azalır.

yüzmek kilo verdirir mi

Kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • Serbest Yüzme Bu teknik en hızlı yüzmenizi sağlayan tekniktir. Sağ ve sol kol öne ve başın üzerine uzatılarak su yukarı çekilir. Alternatif olarak ayaklar suya girip çıkar.
 • Sırtüstü: Sırtüstü yatar pozisyonda yüzün. Serbest stil bunun tersidir. Baş her zaman su yüzeyinin üzerindedir ve nefes alma etkilenmez.
 • Kelebek Yöntemi Bu yüzme yöntemi büyük miktarda enerji gerektirir. Düzenli olarak uygulandığında hızlı bir şekilde kalori yakabilir. Kelebek yüzme tek bir pozisyon değildir, çünkü vücut sürekli pozisyon değiştirir. Ayaklar bir aradadır ve suyun üzerinde yukarı ve aşağı hareket ederler. Bu stil çok fazla bel hareketi ile karakterizedir.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmeyi seven insanlar için harika bir yöntemdir. Adı, kurbağalara benzer bir yüzme tekniği olduğunu ima eder. Sırtüstünün aksine kollar ve bacaklar yana doğru açılır. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların daireler çizerek hareket ettiği bir su tekniğidir.

yüzmek kaç kalori

Yüzücüler sağlıklı ipuçlarından faydalanabilir

 • Tercih denizde yüzmek ise deniz iyice araştırılmalıdır. Denizin derinliği ve içindeki canlıların tehlikeli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Denize girmek için sadece mavi bayraklı plajları tercih edin. Bu plajlar olası tehlikelere karşı denetlenmiş ve herhangi bir tehlikeye rastlanmamıştır.
 • Okyanusta yüzerken kramp girmesini önlemek için cankurtaranların bulunduğu plajları seçin. Bu, güvenli bir şekilde karaya çıkmanızı sağlayacaktır. Sığ suları uyaran hiçbir işaretin olmadığı alanlarda yüzmek tehlikelere yol açabilir.
 • Dibi görünmeyen bulanık suya atlamaktan kaçının, çünkü bazı kayalar güneş ışığı altında görünmez. Riskli olduğu bilinen alanların yakınında yüzmeden önce çevredeki güvenlik önlemlerini iyice incelemek önemlidir.
 • İçinde yüzmek istiyorsanız belirli bir derinliğe sahip bir havuz seçmek önemlidir. Kirli bir havuz zararlı olabileceğinden havuzu dezenfekte ettiğinizden emin olun.
 • Ayrıca sarhoşken yüzmekten de kaçınmalısınız. Alkol genellikle özgüven kaybı, sinirler ve şakalar nedeniyle ölümle sonuçlanan kazalardan sorumludur.
yarım saat yüzmek kaç kalori

1 Kiloda Kaç Kalori Vardır?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Zayıflatır mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklete bindikten sonra zayıflıyor musunuz? Hangi kasları çalıştırır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Sizi zayıflatır mı?

5 Milyondan fazla kişi Youtube kanalımızı takip ediyor Videolarımızı nerede bulabilirsiniz?

Dahası da var 850.000 15 milyondan fazla kişi tarafından indirilen Nefis Yemek Tarifleri Uygulaması size denenmiş ve test edilmiş tarifler sunar. Hemen indirin.

Dikkat Okuyucu

Besinlerdeki kalori miktarı, besin öğeleri ve kaloriler ile ilgili sorunuzun cevabını web sitemizde bulabilirsiniz.
Değerler sadece bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Kategorilere göre kaloriler
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Gram, adet ve porsiyon cinsinden bilgiler.
Aşağıda kilo verme sırasında okuyucularımıza faydalı olabilecek kalori ve besin değerleri yer almaktadır.
Kilo verme veya alma ve diyet sırasında ürünün etkileri
Menüleriniz için en iyi tarifleri tek bir yazıda bir araya getirdik. Makale
Bilgiler yayınlandıktan sonra zamanla güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir.
Kalori ve beslenme hakkında en doğru bilgiyi almak için bilimsel bir hesap makinesi kullanmak en iyisidir.
Beslenme ve kendi sağlığınız hakkında bilgi almak için bir beslenme uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.