1 Yıl Önce Kobe Aramızdan Ayrıldı

Basketbol tarihinin en büyük efsanelerinden biri; Kobe Bryant, 26 Ocak 2020 tarihinde ülkemize göre akşam saatlerinde bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Amerika’nın en büyük yayın organlarından birinde paylaşılan bu son dakika haberi çocuk büyük demeden herkesi şoke etti.

2020 yılında önce Çin’de ortaya çıkan virüs, Avusturalya’da meydana gelen devasa yangın ve ülkemizde gerçekleşen Elâzığ deprem yetmezmiş gibi bir de Kobe’nin ölümü tüm Dünya’yı derinden sarstı.

Haberin ortaya çıkmasından dakikalar sonra haberin yalan olduğu haberinden, helikopterin içinde tüm Bryan ailesinin olduğu haberine kadar devasa bir bilgi kirliliğinin ardından birçok resmi kaynak, Amerika’nın Kaliforniya yerleşkesinden kalkan helikopterin Calabasasa yakınlarında düştüğünü açıkladı.

Korkunç kazada, kızı Gianna ile birlikte hayata gözlerini yuman Kobe Bryant’ın da olduğu bilgisi tüm dünyayı derin bir hüzne boğdu.

Elim Kazadan Birkaç Saat Önce LeBron’u Tebrik Etmişti

Korkunç kazadan yalnızca 3 saat önce, tüm basketbol severler televizyon başında, NBA’in yıldızı LeBron James’in tüm zamanların sayı krallığı sıralamasında Kobe Bryant’ı geride bırakarak 3 numaraya yükselmesine tanıklık etmişti.

Ezeli rakibi fakat ebedi dostu LeBron James’i sosyal medya aracılığıyla kutlayarak ona büyük saygı duyduğunu ifade eden Kobe Bryant’ın bu paylaşımının son paylaşımı olacağını kimse bilmiyordu.

Başarılarla Dolu Kariyer

Tamı tamına beş kez NBA şampiyonluğuna ulaşmış, 18 kez All-star maçlarında forma giymiş, bir kez MVP, iki kez finaller MVP’si ödülüne layık görülmüş, 11 kez sezonun en iyi beşlisinde yer almış, 9 kez sezonun en başarılı savunma beşlisine adını yazdırmış,

uzatmalar dahil olmadan bir maçta 81 sayı atmayı başarmış bunlar yetmezmiş gibi efsanevi basketbol başarılarının arasına bir de Oscar ödülünü ekleyen Kobe Bryant, kırılması imkânsız gibi gözüken çok büyük başarılara imza atmıştır.

İlk başlarda Michael Jordan’ı taklit ettiği düşünülürken, sonrasında ‘Jordan mı, Kobe mi?’ sorularına neden olan Kobe, NBA’in en soğukkanlı karakterlerinden biri olmayı başarmıştı.

Kendi deyimiyle ‘Mamba’ felsefesini hayat felsefesi haline getiren Kobe, 41 yıllık ömrüne basketbolun kendisine sonsuza kadar teşekkürü borç bileceği yüzlerce başarı sığdırmıştı.