Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstür ve Maç Takvimi

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstür ve Maç Takvimi

1949 yılından bu yana düzenlenen FIVB Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası, 2025 yılında düzenlenecek. Voleybol Dünya Şampiyonası ne zaman?  Son olarak 2022 yılında düzenlenen ve İtalya’nın şampiyonluğuyla sona eren turnuva, FIVB’in aldığı kararla artık tek yıllarda düzenlenecek. FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası, tüm kıtalardaki en başarılı takımların ve Dünya sıralamasında en üst sırada bulunan ülkelerin mücadele ettiği bir turnuvadır.

2025 yılında yapılacak olan FIVB Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası ilk kez 32 takımla oynanacak. Turnuvanın hangi üşkede düzenleneceği henüz belli değil, Ancak Japonya ve Endonezya’nın turnuvaya ev sahipliği yapmak için başvuruda bulundukları biliniyor. Turnuvaya katılacak 32 takımdan 16’sı belli. Diğer 16 takımdan biri ev sahibi kontenjanından turnuvaya katılacak, geriye kalan takımlar ise 2024 yılı Dünya sıralamasına göre belli olacak. Turnuvaya katılacak takımlar ise şu şekilde:

 • İtalya (son şampiyon)
 • Japonya (2023 Asya Şampiyonu)
 • İran (2023 Asya ikincisi)
 • Katar (2023 asya üçüncüsü)
 • Arjantin (2023 Güney Amerika şampiyonu)
 • Brezilya (2023 Güney Amerika ikincisi)
 • Kolombiya (2023 Güney Amerika üçüncüsü)
 • Amerika Birleşik Devletleri (2023 Kuzey Amerika şampiyonu)
 • Kanada (2023 Kuzey Amerika ikincisi)
 • Küba (2023 Kuzey Amerika üçüncüsü)
 • Mısır (2023 Afrika Şampiyonu)
 • Cezayir (2023 Afrika ikincisi)
 • Libya (2023 Afrika üçüncüsü)
 • Polonya (2023 Avrupa Şampiyonu)
 • Slovenya (2023 Avrupa ikincisi)
 • Fransa (2023 Avrupa dördüncüsü, üçüncü olan İtalya son dünya şampiyonu olduğu için turnvaya katılıyor.)

Erkek milli voleybol takımımız henüz turnuvaya katılmaya hak kazanamadı. 15 takım, dünya sıralamasındaki yerine göre turnuvaya katılmaya hak kazanacak. Filenin Efeleri, 2023 yılını dünyada 14. Sırada tamamladı. Ancak Dünya Şampiyonası 2025 yılında düzenleneceğinden 2024 dünya sıralaması baz alınacak. Bu nedenle de hem Olimpiyatlar hem de Milletler Ligi önemli rol oynayacak.

Olimpiyat Elemeleri sonrasında 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanamayan Filenin Efeleri, Milletler Ligi’nde iyi bir sonuç alarak sıralamadaki yerini korumak ve 2025 FIVB Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası’na katılmayı hedefliyor.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstür ve Maç Takvimi
Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstür ve Maç Takvimi

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Maç Programı

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası fikstür çekimi, turnnuvaya katılacak tüm takımların kesinlik kazanmasından sonra yapılacak. Erkekler dünya voleybol maç takvimi de fikstür çekiminden sonra belli olacak. Erkek voleybol milli takımımız henüz Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanamadığı için 2024 yılı takımımız için çok büyük bir öneme sahip. Filenin Efeleri, turnvaya katılmaya hak kazanan takımlar hariç en iyi 15 takım arasında yer alması halinde 2025 Dünya Şampiyonası’na katılacak. Bunun için de millilerimizin tek hedefi 2024 Milletler Ligi’nde başarılı olmak. Olimpiyat Oyunlarına katılamıyor olmak dezavantaj olsa da Paris’te mücadele edecek takımların neredeyse tamamı Dünya Şampiyonası’na da katılacağı için bu durum Filenin Efeleri’ni olumsuz etkilemeyecek. Millilerimizin tek hedefi, Milletler Ligi’nde iyi bir sonuç alarak dünya sıralamasındaki yerini korumak.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası, tüm takımlar için büyük bir öneme sahip. Bu nedenle Filenin Efeleri de bu turnuvada mücadele etmeyi hedefliyor. Turnuvada başarı elde etmek ve ülkemizin erkek voleybolunda da önemli bir güç haline gelmesini hedefleyen TVF de bu doğrultuda çalışmalarına devam ediyor. Voleybol dünya şampiyonası fikstür çekiminde Türkiye’nin de bulunması, erkek voleybolundaki öncelikli hedefimiz olarak öne çıkıyor.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası otoritelerince Türkiye, kadınlar voleybolunda çok başarılı. Bu kapsamda dünya voleybol şampiyonası kadınlar dalında ülkemizin Madalya kazanması bekleniyor. Türkiye, voleybolda planlama konusunda çok başarılı bir ülke. Erkek voleybolunda hedefimiz şu an istikrar olarak öne çıkıyor. Filenin Efeleri, ilerleyen yıllarda madalyalara talip olmayı da hedefliyor.

Turnuvanın son şampiyonu ise İtalya. İtalya’nın Olimpiyatlar ve Milletler Ligi’nde göstereceği performans ise merak konusu. Son şampiyon olan İtalya, Olimpiyat Oyunları’nda da Madalya kazanmayı hedefliyor. Milli takımımız ise 2022 yılından sonra 2025’te de Dünya Şampiyonası’na katılarak üst üste 2 kez bu turnuvada boy göstermek istiyor. Fİlenin Efeleri, 2022 yılında turnuvaya katılmaya daha önceden hak kazanan takımlar hariç sekizinci sıradan turnuvaya katılmıştı.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Lig Performansı

Filenin Efeler, 2022 yılında Polonya ve Slovenya’nın ortaklaşa düzenlediği turnuvada 2. Torbada yer almıştı. Milli takımımız, bu turnuvada E Grubu’nda İtalya, Kanada ve Çin ile mücadele etmişti. Filenin Efeleri, maçlarını Slovenya’nın Ljubljana şehrinde oynamıştı. Milli takımımız, Çin ve Kanada’yı 3-0 mağlup etmiş, İtalya’ya ise 3-0 mağlup olmuş ve grubu İtalya’nın ardından ikinci sırada tamamlayarak son 16 turuna katılmaya hak kazanmıştı.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası kapsamında Filenin Efeleri, son 16 turunda Polonya’da Amerika Birleşik Devletleri ile karşı karşıya geldi. Milli takımımız, bu maçta çok iyi bir mücadele gösterse de maçı 3-2 kaybetti ve turnuvaya veda etti. Buna ragmen millilerimizin gösterdiği performans beğeni topladı. Milli takımımız, dünyanın en iyi voleybol üllelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri karşısında çok iyi bir performans gösterse de galibiyete uzanamadı.

Milliler için üst üste ikinci kez bu turnuvaya katılmak büyük bir önem taşıyor. Milli takımımızda hedef 2025 yılında öncelikle son 8 takım arasına kalmak. Filenin Efeleri, yarı final oynayabilecek kapasiteye sahip bir takım. Ancak planlama ve koyulan hedefler doğrultusunda adım adım ilerleyen erkek voleybol takımımız için son 8 hedefi daha ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası 2025 yılına kadar takımların şekillenmesi bekleniyor. Sakatlık gibi durumların olması tabii ki hiçbi takımın istemeyeceği şeyler. Bu nedenle Dünya Şampiyonası için çalışmalar şu anda başlamış durumda. Tüm takımlar bu turnuva için çalışmalarına devam ediyor. Milli takımımızın İtalyan koçu Alberto Giuliani de 2023 yılının başında göreve başladı ve İtalyan koçun en çok önem verdiği turnuvalardan biri de 2025 Dünya Şampiyonası. İtalyan çalıştırıcının 2025’te düzenlenecek turnuva için sıkı çalıştığı mutlak başarı hedeflediği öğrenildi.

Milli takımımızda bulunan oyuncuların 2024-25 sezonunda göstereceği performans da Giuliani’nin milli takım seçimlerini belirleyecek. Yeni koçun takımında olmak isteyen ve kendini dünya arenasında göstermek isteyen oyuncularımız da ülkemizin başarısı için 2025 yılında düzenlenecek olan Dünya Voleybol Şampiyonası’nda boy gösterecek.

Halkbank, Ziraat Bankası, Fenerbahçe ve Arkas gibi köklü voleybol takımlarımızın da erkek voleybol takımımıza kazandıracağı genç oyuncular da ayrı bir merak konusu. Bu kulüpler, Türkiye’de en başarılı erkek voleybol takımları olarak öne çıkıyor ve altyapılarından çok uzun yıllardır milli takıma oyuncu yetiştiriyorlar. Yeni jenerasyonların voleybola olan ilgisinin arttığı da bir gerçek. Bu ilgi artışı, daha fazla kaliteli sporcu yetiştirmemizdeki en önemli etkenlerden birisi. İlerleyen yıllarda erkek voleybolunda da başarılı olmak, Türkiye gibi voleybolcu yetiştiren ve bilinçli planlama uygulayan ülkeler için hiç de zor değil.

Türkiye, tam olarak bir voleybol ülkesi ve bu sporda başarı için çok doğru bir planlama izliyor. Dolayısıyla erkek voleybolda da en az kadın voleybolundaki kadar başarılı olmamız hiç de uzak bir ihtimal değil. Bu noktada TVF’nin çok kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü de belirtmek gerekiyor.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstür Analizi

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Fikstürü Filenin Efeleri için büyük bir öneme sahip. Öncelikle 2025 yılında düzenlenecek olan turnuvaya 32 takım katılacak ve bu takımlar 8 grupta mücadele edecek. Bu durum, maç yoğunluğunu azaltacak. Bunun sonucunda takımlar hem rakip analizi hem de antrenman için daha fazla süre bulabilecek. Tüm takımlar ve voleybol otoriteleri, turnuva formatındaki bu değişimi olumlu karşılıyor. Ayrıca, grup sisteminin de değişmesi eşleşme torbalarında da daha adil bir sistemin habercisi.

Filenin Efeleri’nin Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası katılma ihtimali bir hayli yüksek. Ancak milli takımımızın hangi torbadan turnuvaya katılacağı bizim turnuvadaki yolumuz için büyük bir öneme sahip olacak. Filenin Efeleri, bu nedenle mümkün olan en yüksek torbada turnuvaya katılmak için mücadele edecek. Seri başı olma ihtimali zor olan Filenin Efeleri için bu noktada en gerçekçi hedef 1. Torba. Bunun için de milli takımımızın Milletler Ligi’nde başarılı olması gerekiyor.

Alberto Giuliani de bütün planlarını bunun üzerine yapıyor. İtalyan çalıştırıcı, eşleşmelerin turnuvadaki öneminin farkında. Ayrıca takımın Milletler Ligi’nde başarılı olarak özgüven kazanmasını hedefliyor. Milletler Ligi’nde elde edilecek bir başarıdan sonra Dünya Şampiyonası’nda da başarının geleceğine inanan İtalyan koç, takımın Milletler Ligi’nde başarılı olması için sıkı bir çalışma yürütüyor. Filenin Efeleri, Dünya Şampiyonası’nda başarılı olmak için çalışıyor.

Guilani, 2025 yılında düzenlenecek olan Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası için kadro planlaması konusunda da çalışmalara başlamış durumda. Bu noktada takıma katılacak genç oyuncuları belirlemeye çalışan İtalyan koç, EFeler Ligi’ndeki birçok maçı takip ediyor. Giuliani’nin Efeler Ligi’ndeki sıkı rekabetten de bir hayli memnun olduğu gelen haberler arasında. İTalyan çalıştırıcı, bu sayede oyuncuların fit kalacağına inanıyor. Ayrıca rekabetin başarı getirdiğine inanan koç, bu rekabetin üst seviyede korunması gerektiğine inanıyor. Giuliani’nin fikirleri TVF tarafından da destekleniyor. Federasyon başkanı Mehmet Akif Üstündağ, erkek voleybolunda başarı için çok kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Özellike sporcu yetiştirme konusuna ağırlık veren Üstündağ’ın çalışmaları ilerleyen yıllarda meyvelerini verecek.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Tarihindeki Unutulmaz Maçlar

1949 yılından beri düzenlenen FIVB Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası tarihinde unutulmaz birçok maç oynandı. Turnuvanın ilk yıllarında voleybol gücü olan Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya takımlarının maçları büyük bir heyecana sahne olmuştur. Bu takımları zorlayan bir üçüncü rakip olan Romanya’nın oynadığı maçlar da voleybol kalitesi açısından halen üst düzeydedir. 1970’lerde Batı Almanya erkek voleybolunda hareketlense de bu başarıların devamı gelmemiştir. Dünya Şampiyonasının ilk dönemlerinde Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya ön plana çıkmış, Almanya, Romanya ve Bulgaristan gibi takımlar da bunları zorlamaya çalışmıştır.

Erkek voleybolunda 1980’li yıllar ise Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki rekabete sahne olmştur. Amerika Birleşik Devletleri, 1980’li yıllarda iddialı bir ekip haline gelmiştir. Sovyetler Birliği’nin 1980 ve 84 yıllarındaki Olimpiyatları boykot etmesinden sonra bu iki takım arasındaki rekabet çok üst düzeye çıkmıştır. Amerika’nın başarıları da bu dönemde gelmiştir. Bu döenem Amerikalı oyuncular Karch Kiraly ve Steve Timmons damga vurmuştur.

1990’larda öne çıkan takım ise İtalya olmıştur. İtalya, 1990, 94 ve 98 yıllarında düzenlenen Dünya Şampiyonalarının tamamını kazanmış ve 1990’lı yıllarda erkek voleybolunu domine etmiştir. İtalya’da o dönem oynayan Lorenzo Bernardi ve Andrea Giani gibi oyuncular birer ikon halini almıştır.

2000’li yıllarda ise Brezilya erkek voleybolunda hakim güç haline gelerek 2002, 2006 ve 2010 yıllarında şampiyonluğa ulaşmıştır. 2014 yılında Polonya, Brezilya’yı finalde mağlup ederek Dünya Şampiuonluğuna uzanmış ve Brezilya’nın üst üste 4 kez şampiyon olmasını engellemiştir. Polonya, 2018’de de şampiyınlupa ulaşsa da 2022 yılında İtalya, Polonya’yı tahtından etmeyi başarmıştır.

Final maçları arasında en sembolik olan maç, 1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında oynanmıştır. Soğuk Savaş döneminde gergin bir havada geçen maçı Amerika Birleşik Devletleri 3-1 kazanarak ilk ve tek şampiyonluğuna ulaşmıştır. Brezilya’nın dördüncü kez üst üste şampiyon olmak için sahaya çıktığı 2014 finali de unutulmaz maçlar arasındaki yerini almıştır. Bu maçta Polonya rakibini mağlup etmiş ve Brezilya’nın umutlarını yıkmıştır. 2022 yılında Brezilya ve Rusya arasında oynanan ve 3-2 Brezilya’nın kazandığı final maçı da büyük bir heyecana sahne olmuştur.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası tarihinde farklı dönemlere damga vuran birçok takım bulunmaktadır.

Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası Turnuva

Bu bölümde Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası tarihinde bir yolculuk yapacağız. 1949 yılından beri FIVB tarafından düzenlenen Erkekler Voleybol Dünya Şampiyonası’nda Madalya kazanan ülkeler aşağıdaki gibidir:

 • 11 madalya: Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Bilriği (6 altın, 2 gümüş, 3 bronz)
 • 7 madalya: Brezilya (3 altın, 3 gümüş, 1 bronz)
 • 6 madalya: Çekoslovakya (2 altın, 4 gümüş)
 • 5 madalya: İtalya (4 altın, 1 gümüş), Polonya (3 altın, 2 gümüş), Bulgaristan (1 gümüş, 4 bronz)
 • 4 madalya: Küba (2 gümüş, 2 bronz), Romanya (2 gümüş, 2 bronz)
 • 3 madalya: Amerika Birleşik Devletleri (1 altın, 2 bronz)
 • 2 madalya: Japonya (2 bronz)
 • 1 madalya: Batı Almanya (altın), Hollanda (gümüş), Rusya (gümüş), Yugoslavya (gümüş), Arjantin (bronz), Fransa (bronz), Almanya (bronz), Sırbistan (bronz)

Erkekler Dünya Voleybol şampiyonası tarihinde ev sahipleri ise şu şekildedir:

 • 3 kez: İtalya (1978, 2010, 2018)
 • 2 Kez: Arjantin (1982, 2002), Brezilya (1960, 1990), Bulgaristan (1970, 2018), Çekoslovakya (1949, 1966), Fransa (1956, 1986), Japonya (1998, 2006), Polonya (2014, 2022), Sovyetler Birliği (1952, 1962)
 • 1 kez: Yunanistan (1994), Meksika (1974), Slovenya (2022)

FIVB, 1970 yılından itibaren düzenlenen en değerli oyuncu ödülü vermektedir. Bu ödülü kazanan oyuncuların listesi aşağıdaki gibidir:

 • 1970: Rudi Schumann, Batı Almanya
 • 1974: Stanislaw Gosciniak, Polonya
 • 1978: ödül verilmedi
 • 1982: Vyacheslav Zaytsev, Sovyetler Birliği
 • 1986: Philippe Blain, Fransa
 • 1990: Andrea Lucchetta, İtalya
 • 1994: Lorenzo Bernardi, İtalya
 • 1998: Rafael Pascual, İspanya
 • 2002: Marcos Milinkovic, Arjantin
 • 2006: Gilberto Godoy Filho, Brezilya
 • 2010: Murilo Endres, Brezilya
 • 2014: Mariusz Wlazly, Polonya
 • 2018: Bartosz Kurek, Polonya
 • 2022: Simona Giannelli, İtalya

Bu listeden de görülebileceği üzere tarih boyunca en değerli oyuncu ödülünü üst üste kazanamayı başaran bir oyuncu yoktur.

Turnuvada en başarılı olan oyuncular ise Madalya sayısına göre belirlenmektedir. Turnuva tarihi boyunca en çok Madalya kazanan oyuncu 2 altın ve 3 gümüş, toplamda 5 madalya ile Çekoslovakya’dan Josef Musil’dir. Turnuva tarihinde 3 altın madalyaya ulaşmış olan 7 oyuncu bulunmaktadır. Brezilya’dan Gilberto Godoy Filho, Dante Amaral ve Rodrigo Santana, İtalya’dan ise Marco Bracci, Ferdinando de Giorgi, Andrea Gardini ve Andrea Giani, turnuva tarihinde 3 altın madalyaya sahip olan oyunculardır.

Çekoslovakya takımından Bohumil Golian ile Sovyetler Birliği’nden ise Vyacheslav Zaytsev ise 2 altın ve 2 gümüş olmak üzere toplam 4 madalyaya sahip olan oyunculardır.

2025 yılında düzenlenecek olan FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası’nda da bu heyecanın devam etmesi beklenmektedir. İtalya ve Polonya gibi takımların performanslarının merak edildiği turnuva, yüksek olasılıkla Asya kıtasında düzenlenecektir. Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya da  bu turnuvadaki en güçlü takımlar arasındaki yerini alacaktır.